sobota 9. června 2018

Architektura, sběratelství a genofond rostlin kolem baťovských domků a půldomků

Seskupení zahrad kolem baťovských domků a půldomků vykazuje vysokou druhovou a estetickou rozmanitost domácích i exotických rostlin.


Jsou zahrady architektonicky upravené, jiné zas poukazují spíše na využití původních rostlin, najdou se však i takové se sbírkovým až sběratelským záměrem z oblasti světové botaniky.



O jednu takovou zahradu se starám, zařadil bych se spíše k těm sběratelům rostlin domácích i exotických, dokonce i v interiéru baťovského půldomku mám druhy palem a přemíru pokojových rostlin.



Na této zahrádce rostou denivky, vinná réva, aktinidie, bohyšky, kapraď samec, skalník, kakosty, rozchodníky, barvínek, rožec plstnatý, růže, mateřídoušky, klikva, levandule lékařská, brusinka, vajgélie, juka vláknitá, oregano, šalvěj lékařská, meduňka lékařská, tymián obecný, pivoňka, krásnoočko, ibišky bahenní, špirlice, Lewisia, rhododendrony, azalky, cypřišky, jalovce, šuškarda, tulipány, narcisy, modřence, krokusy,  okrasné česneky, řebčíky, kozlík lékařský, koniklece, irisy, pažitka, fíkovník, rebarbora, floxy, kuklík, hortenzie, břečťan atd.


Ze zvířat zde zavítají, dokonce zde i žijí, ještěrky obecné, čmeláci, ježci - jeden bodlináč k nám zavítal okénkem do sklepa. 

Mnoho rostlin dávám na léto ven, též jsem obohatil rostlinný genofond o exotičtější cibuloviny (frézie, tygridie, dosny, galtónie, lilie, acidanthery, agapanthy, kaly, montbrécie, Leucocoryne atd.), abych fotografoval jejich malebné květy, vždyť se architektura může jednoduše tvořit sama z hlediska časového, pečovatelského a sběratelského. Poprvé zkouším pěstovat mrazuvzdorný banánovník na zahrádce.



Přestože Zlín patří k těm jižnějším republikovým destinacím, pak je lákavé pěstovat mnohem exotičtější rostliny, i když je na zimu umístím do interiéru.  

Václav Kovalčík, Zlín

Žádné komentáře:

Okomentovat